İnvestor Relation   
  • +49 322 13 222 151 / +90 262 641 67 67
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Kumlama

Kumlama

Kumlama genel olarak metal yüzey üzerindeki pürüz ve talaşlı imalatın neden olduğu yüzey hatalarını gidermek, pürüzsüz yapıya ulaşmak için kullanılan bir metettur.
Metel yüzeyindeki yağ, kir, korozyon etkilerini maksimuma kadar ortadan kaldırır. Metal yapının sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım yararı sağlar.
Kumlama işlemi yapılan metal işlem biter bitmez kuru ve nemsiz ortamda muhafaza edilmelidir. Kumlama ardından yüzeyin ortamdaki nem ve korozyona uğraması çok daha hızlı olmaktadır.
Kumlama sonrasında ivedilikle boyama işlemi yapılmalıdır.

detsa kumlama metal işleri

Kumlama işlemi uygulaması

Metal yüzey üzerine basınçlı hava ile kum çarptırma işlemidir. Yapılacak iş büyüklüğüne göre kumlama fırınları veya açık havada yapılabilir. Çelik konstüriksiyonlar, gemiler, trafo kazanları, otomobil parçaları, kumlama işlemi en çok kullanılan metal sektörleridir.
Kumlama işlemleri için sanayide otomatik sistemler geliştirilmiş olup, maksimum verim alınması sağlanmıştır.

 

kumlama detsa , kumlama makinesi

Kumlama işleminde kullanılan malzemeler

Her çeşit kumlama makinesinde kullanılabilecek aşındırıcı çeşidi farklıdır.Kumlama işlemlerinde özel üretilmiş nozul, maske, eldiveni gibi çeşitli malzemeler kullanılır. 
Bu malzemeler; kumlama yapılacak alanda ve personelin iş güvenliğini sağlamak amacıyla, ve kumlama işleminin verimliliğini artırmak amacıyla kullanılır.
Kumlama Sarf Malzemeleri olarak , paslanmaz çelik bilya, cam kürecik, alüminyum oksit bilya, çelik grid,bazalt,silis,kuvarz gibi aşındırıcı olarak adlandırılan malzemeler kullanılmaktadır.

detsa trafo kumlama trafo kasası kumlama


Silis: Çok çeşitli ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılması gerekli olan malzeme türlerinde kullanılır.
Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.
Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir artığıdır.

kumlama proses detsa trafo

Kumlama Trafo Kazanları ve Çelik Konstrüksiyonda kullanılması

Detsa Trafo olarak üretimini üstlendiğimiz Trafo (transformatör) Kazanı yüzeylerinde, Çelik konstrüksiyon yüzeylerinde kumlama işlemi uygulamaktadır. Trafo Kazanı ve Çelik Konstrüksiyon (Metal Processing) ürünlerimizin yüzey kalitesini daha kaliteli yüzeylere sahip olması için 
kumlama sonrasında astarlama, boyama gibi çeşitli prosesler uygulanmaktadır.

 

 


© 2021 Detsa. All Rights Reserved.